Jdi na obsah Jdi na menu
 


2016

17. 1. 2017

Kronika

ROK 2016

 

Členská základna má 88 členů, z toho dospělí 45 a 43 mladých hasičů do 18 let (přípravka/žáci/dorost).

Organizační činnost: 3 schůze Výkonného výboru

Výbor pracoval v 9ti členném složení.

 

Starosta: Jaromír Háva

Místostarosta: Vladimír Chroňák

Jednatel: Pavel Řezník

Velitel: Jaroslav Pavelka

Hospodář: Michaela Hávová    

Člen výboru: Marek Študlar         

Velitel mladých hasičů: Nikola Chroňáková

Kronikář: Libuše Pavelková

Předseda revizní rady: Lucie Čužnová

 

 

V průběhu roku nedošlo ve výboru SDH k žádným změnám.

 

 

BRIGÁDNICKÁ ČINNOST

 

Byla zaměřena především na opravu a údržbu hasičárny, techniky a překážek. V hasičárně se bývalý sklad přestavěl na kancelář, do které se následně z darů členů pořídila většina vybavení, jako PC stůl, kancelářská židle, kuchyňka, skříně. Sbor dokoupil PC, monitor a tiskárnu. Prioritou také byla stavba garáže (skladu na překážky a vybavení stanu – pivních setů). Postavili se nové překážky – lávka a bariéra, nová základna.

 

 

ČINNOST DRUŽSTVA MUŽŮ

 

Dvě družstva se účastnila Okrskové soutěže (Okrsek Zálezly). 7.5.2016 byl větrný den, družstvu MUŽI II., ve složení: strojník – Jaroslav Pavelka, savice – Antonín Brabec a Roman Červený, rozdělovač – Vladimír Chroňák, Pavel Řezník, proudnice – Jiří Prášek st. a Lukáš Nenadál, se start opět vydařil na výbornou a ze dvou přihlášených družstev získali 1. místo! Družstvu MUŽI I. ve složení: strojník – Luboš Řezník, savice – Jakub Pavelka a Michal Háva, rozdělovač – Marek Študlar, Jaromír Raiskup, proudnice – Tomáš Chroňák a Jan Durchan, se útok také vydařil, vybojovali krásné 3. místo! Do dalších soutěží se již bohužel ani jedno družstvo nepřihlásilo.

 

 

ČINNOST DRUŽSTVA ŽEN

 

okrskova.jpgDruhým rokem funguje družstvo žen ve složení: strojník – Libuše Pavelková, savice – Irena Kašparová a Michaela Nenadálová, rozdělovač – Karla Brabcová, Eva Šafránková, proudnice – Markéta Zemanová a Kristýna Mašková, a zúčastnilo se Okrskové soutěže. Ze tří družstev obsadily 2. místo. Do dalších soutěží se také nepřihlásily.

 

 

VÝJEZDOVÁ JEDNOTKA

 

V letošním roce pracovala výjezdová jednotka v počtu 9 členů – z tohoto počtu je 1 velitel jednotky, 2 velitelé družstev, 2 strojníci a 4 hasiči.

Jako každý rok probíhalo školení všech členů jednotky velitelem, každoroční lékařské preventivní prohlídky a cyklické školení velitelů a strojníků.

21.09.2016 získal náš sbor automobil zn. FORD transit DA-L1Z z dotačního programu Ministerstva vnitra, Krajského dotačního programu Jihočeského kraje. Obecní úřad Tvrzice se na nákupu podílel cca z 1/3.

 

dsc_0166.jpgStav techniky k 31.12.2016: Ford Transit DA-L1Z, přívěs PPS12 kontejner, obsahující: 1 požární stříkačka TOHATSU VC85, 1 plovoucí čerpadlo NIJAGÁRA, elektrický agregát TUSON, plovoucí koš

 

 

ZÁSAHY K POŽÁRŮM V ROCE 2016

 

Na rozdíl od loňského roku byl tento bohatší o srážky, proto k žádnému požáru v období žní nedošlo a jednotka nemusela držet pohotovost.

Jediné dva výjezdy jednotka měla k likvidaci vosích hnízd. A dva technické zásahy, kdy zajišťovala dálkovou dopravu vody z vrtu do vodojemu.

 

  

ČINNOST MLADÝCH HASIČŮ

 

Do nového ročníku hry Plamen 2015/2016 se zapojila dvě družstva – jedno mladších a jedno starších hasičů – celkem 20 dětí. Na Prachatickou hasičskou ligu XVI. ročník se dokonce zapojila tři družstva – jedno starších a dvě mladších hasičů.

 

Novinkou v tomto roce bylo zapojení dětí od 3 do 6ti let, a protože img_1500.jpgtihle prckové byli velice šikovní, přihlásili je vedoucí do nové soutěže "Přípravky", kterou náš sbor uspořádal 21.5.. Soutěžila celkem 4 družstva, a protože všechna družstva hořící dřevěnou hospodu uhasila, vyhrála schodně medaile a spoustu dárečků. Vystoupení našich prťat se všem moc líbilo a tak nebylo divu, že byli pozváni na "Setkání krajských zasloužilých hasičů" dne 15.10. ve Volarech. Připravené zásahy "Nehoda motorkáře" a "Likvidace vosího hnízda" se plnému sálu lidí velice líbilo. Na foto i video se můžete podívat zde.

 

Mladí hasiči se scházeli pravidelně dvakrát v týdnu, a to v pátek a v neděli – vedoucí mládeže Nikola Chroňáková, Lucie Čužnová, Marek Študlar, Jaroslav Pavelka a Karla Brabcová - přípravka.

img_2631.jpgNa začátku července proběhlo intenzivní 10denní soustředění v kempu v Bavorově. Soustředění vedli tito členové SDH: Jaroslav Pavelka, Marek Študlar, Nikola Chroňáková, Lucie Čužnová, Karla Brabcová a Tereza Nosková, zásobování a výdej stravy zajišťovaly: Michaela Nenadálová a Libuše Pavelková, motospojkou byl Pavel Řezník. Počasí přálo, a tak se kromě hasičiny, v místě a blízkém okolí kempu, mohlo s dětmi vyjet na různé výlety, jako např.: vlakem do ZOO Ohrada, pěšky na hrad Helfenburg, vlakem do lanového centra „V korunách stromů“

 

V zimním období od října do března mají mladí hasiči zaslouženou přestávku po náročném sportovním roce.

 

Výsledky sezóny:

Sezónu MH zahájili zahřívací soutěží „Memoriál Pavla Bače“ v Žernovicích, kde mladší i starší vysoutěžili 4. místo Následovalo jarní kolo soutěže PLAMEN 14.-15.5. ve Zdíkově, kde bylo následně vyhlášeno konečné pořadí za celý ročník   2015/2016, mladší získali 2. místo! a starší 4. místo.

4.6. se u nás doma konala Pohárová soutěž Prachatické hasičské ligy (PHL), do které nastoupili tři družstva – starší získali 4. místo, mladší Tvrzice A zabodovali a získali nádherné 3. místo, mladší Tvrzice B získali 4. místo.

30.7. na PHL ve Vitějovicích se družstvo starších umístilo na 5. místě, mladších Tvrzice A rovněž na 5. místě a mladší Tvrzice B opět nádherné 3. místo.

3.9. se konala pohárovka PHL v Ktiši, ze které si starší i mladší dsc_0037.jpgTvrzice A přivezli 4. místo.

Závěr PHL se pořádal v Prachaticích 17.9. a odtud si naši starší přivezli 5. a mladší Tvrzice A 4. místo.

Konec sezóny a zároveň nový ročník hry PLAMEN 2015/2016 podzimní kolo, byl pořádán v obci Stachy 3.10. (disciplíny: 4x60 m, štafeta dvojic, závod požární všestrannosti na 3 km). Naši mladší se umístili na průběžném 2. místě (z 11 družstev) a starší na průběžném 5. místě (z 13 družstev).

 

 

ČINNOST ŽEN

 

Ženy pomáhaly při pořádání různých akcí, např. taneční zábava, bramborákový den, pohárová soutěž. Některé ženy se věnují práci s dětmi, vedou kroužek mladých hasičů, vypomáhají na soustředění mladých hasičů v Bavorově, pracují ve výboru sboru.

 

 

KULTURNÍ ČINNOST

 

Členům sboru se letos podařilo uspořádat dvě kulturně společenské akce, 16. července letní taneční zábavu a 27. srpna tradiční Bramborákový den – XII. ročník.

V neděli 16. října členovédsc_0196.jpg sboru zorganizovali akci „svěcení kapličky a nového hasičského vozidla Ford".

19. listopadu si hasiči vyjeli na sportovní akci do Vodňan, bowling si všichni zúčastnění moc užili.